חיפוש
  • גלריית אשל

מהפך! פופ ארט -שבירת גבולות ופריצת מוסכמות

ביקור במוזאון טרם פריצתן של תנועות אומנות מודרניות מאוחרות כמו הפופ ארט, כלל בעיקר התרשמות מיצירות קלאסיות שהתעסקו בעיקר בנושאים כמו מוסר, דת, מיתולוגיה והיסטוריה קלאסית. המבקר במוזאון כזה התרשם מציורים ופסלים של מריה וישו הצלוב, ציורי כנסיה ופסלים מהמאה ה 19, ציורי פרסקו או דיוקנאות של גדולי ההיסטוריה. עם כניסת הפופ ארט ביקור במוזאון כלל גם יצירות הממקמות במרכז הנרטיב האומנותי אובייקטים כמו נעלי סניקרס, פחיות שימורים, שחקנים, דמויות דיסני מצוירות וזמרים מפורסמים.


Soup Cans -Andy Warhol

מהי תנועת הפופ ארט?

הפופ ארט היא תנועה אומנותית שתחילתה עם יצירותיהם של אמנים ניו-יורקים שהבולטים מבניהם הם אנדי וורהל, רוי ליכטנשטיין וקלאס אולדנבורג. אמנים אלו לקחו השראה מתרבות פופולארית, מדיה ותקשורת המונים, והיו למעשה חלק מתופעה בינלאומית אומנותית השוברת מוסכמות קלאסיות באומנות. תנועת הפופ ארט הטילה ספק בכל מושאי ה"אומנות הגבוה" האירופאית והציבה מולם כשווים את הרעיונות המרכזיים של הפופ ארט. בשל השימוש של בדימויים המוכרים לכולם הפופ ארט הפכה לתנועה המזוהה והמוכרת ביותר בזרמי האומנות המודרנית.


Pastry Case, I 1956 - Claes Oldenburgling

מה עומד במרכז הרעיונות של הפופ ארט? שלושה עקרונות מרכזיים-

נמוך הוא גבוה וגבוה הוא נמוך

תנועת הפופ ארט ביקשה לשבור את ההיררכיה הקיימת בין "אומנות גבוהה" לאומנות נמוכה" על ידי עיסוק בדימויים ואובייקטים פופולאריים כמו: מרלין מונרו, גיבורי קומיקס, מוצרי צריכה ופרסומות במרכז תשומת הלב, וחגגה אובייקטים ואנשים "רגילים". בעיני אמני הפופ ארט אומנות יכולה לשאוב השראה מכל מקור קיין והיא אינה מוגבלת לתחומים הנתפסים כנעלים בעולם הרוח והדת אלא להפך, מקורותיה מצויים ברחוב, בפרסומות טלוויזיה, ובחוויית היומיום של אנשים.


BLAM (1962) - Roy Lichtenstein

הכל קשור בהכל

אמני הפופ ארט היו הראשונים לזהות כי יש להם גישה אומנותית לכל דבר, גם לנושאים שנתפסו כ"לא חדירים" כמו נפש האדם. הם העזו והאמינו כי אין נושא שאסור להתעסק בו, ועל כן נתפסו כשוברי מוסכמות וככאלה המרעידים קונבנציות והרגלים. הם האמינו כי בעולם קיימת רשת חיבורים וקישורים אינסופיים, וכי אין דבר בעולם העומד בפני עצמו ללא קשר לאחר: כך לדוגמה נפש האדם קשורה במדיה, עולם הטבע קשור לאדריכלות, יופי ואסתטיקה קשורים לעוני וכיעור. את הרעיון המרכזי הזה הם חיפשו לבטא באופן מפורש בעבודותיהם ולהציג את העולם כרשת מורכבת של הקשרים.


Just What Is It That Makes Today's Homes So Different, So Appealing? (1956)- Richard Hamilton

ממעצבים גרפיים מסחריים לאמנים המצליחים בעולם

הרוב הגדול של אמני הפופ ארט התחילו את הקריירה שלהם בעולם האומנות המסחרית, בעיצוב הגרפי האיור המסחרי ועיצוב שלטים. אנדי וורהל דוגמה, סמלה הדומיננטי של תנועת הפופ ארט, התחיל את כמאייר ומעצב גרפי מצליח במגזינים. הרקע שלהם בעולם המסחרי השפיע רבות על התפיסה החזותית שלהם ועל "אוצר המילים הוויזואלי", הכניס את מושאי האומנות העיקריים ואת המיזוג שהם ערכו בין העולם של אומנות גבוהה והתרבות הפופולארית.

בגלריית אשל לאומנות ישראלית אוספים מרשימים של מיטב אמני הפופ ארט הישראלים העכשוויים לצד יצירות היסטוריות קלאסיות של גדולי ציירי ופסלי ישראל. אנו מאמינים כי לכל זרם אומנותי יש מקום כאשר הוא מצליח לגעת, לרגש, להקסים ולמשוך את העין. אנו מאמינים באומנות ויצירה ישראלית מקורית ופועלים לקדמה כמטרה מרכזית.

176 צפיות0 תגובות

Contact Us

מנהל הגלריה 

אשר גלי

054-213-6123

שעות פעילות 

ראשון- חמישי: 9:30-19:00

שישי: 9:00-15:00

שבת בתיאום מראש 

יוניצמן 21, תל אביב יפו, מלון מנדרין