חיפוש
  • גלריית אשל

ההיסטוריה של האומנות הישראלית


בעוד לאומנות היהודית שורשים עתיקים, האומנות הישראלית קימת משלהי המאה ה 19 בה יצרו אומנות מסורתית מקומית, אשר עם השנים והקמת המדינה, התפתחה והתכתבה עם אומנויות גבוהות שהגיעו מארה"ב ואירופה. גלגוליה ההיסטוריים של האומנות הישראלית מציגים את הצורך בביטוי אומנותי לאומה חדשה, ליצירת זהות מקומית ישראלית ולעיסוק במקום, באדמה ובאנשים החיים, עובדים ופועלים בה.

האומנות הישראלית כבר בשלבי התפתחותה הראשוניים עסקה בקשר שבין הלוקאלי- לגלובאלי, בין המקומי לבינלאומי תוך זיקה וקשר למסורות, לדמויות ולדימויים היהודיים.

"נגני כינור בדואים", פליקס בונפיס

טרם הקמת המדינה האומנות בארץ ישראל התאפיינה באוּמנות זעירה לצרכים מקומיים או דתיים כמו מגוון האומנויות הגרפיות שהציגו בעיקר מוטיבים דתיים, מלאכות כדוגמת צורפות רקמה, צילום ועבודות זכוכית, אומנות שימושית וחפצי יודאיקה.

מוטיבים אומנותיים בעשור הראשון מדינה הצעירה

תחילת הגעתם של יהודים מאירופה בשנות השלושים של המאה ה-20 סמנה את תחילת התפתחות האומנות המודרנית ואת השפעות האומנות הבינלאומית ובעיקר אומנות גרמנית וצרפתית. סגנון אקספרסיבי, קוביזם וסוריאליזם החל להיות נפוץ יותר ויצירות לדוגמת דיוקנאות, קריקטורות ופסלי אבן הפכו נפוצות יותר. עם הכרזת המדינה נפתחה תקופה חדשה של עליה המונית של ניצולי שואה ועולים ממדינות ערב שייצרה אומנות העוסקת בקונפליקט, מצוקה וקושי. מוסדות הציונות קידמו יצירה של אומנות ארצישראלית מקורית שנעשית עבור העם ועל ידי העם והסגנון האוונגרדי החל להתפתח ברוח התנועות הציוניות.

אברהם מלניקוב האריה השואג תל חי

העשור השני -אומנות בצל מלחמה, שכול וזיכרון

טראומה, טרור ואופוריה הפכו לא רק לעיסוק תקשורתי פוליטי אלא גם לעיסוק אומנותי מרכזי. אמנים החלו משתמשים במוטיבים של מלחמה, מוות, טראומה וטרור. המציאות הכאובה ייוצגה על ידי אנדרטאות, אומנות חזותית וצילום אומנותי תיעודי. המצוקה יחד עם ההצלחות הלאומיות הולידו שפע יצירות המביאות לידי ביטוי בטכניקות חדשות ואינדיבידואליות: אקספרסיוניזם אישי, אמנות קונספטואלית, פרשנות אישית ואומנות סביבתית.


יוחנן סימון, שבת בקיבוץ

תום המלחמות והעיסוק בשבר הלאומי- אישי

סוף מלחמת יום כיפור סמנה את תם התקופה המודרנית באומנות הישראלית ואת תחילת כניסת המאפיינים הפוסט מודרניסטים העוסקים בשבירת החוקיות, ביציאה מהמסגרות המקובלות ובשילוב בין המוסכמות החברתיות תרבותיות של ישן חדש, טוב ורע, יפה ומכוער. השבר החברתי-פוליטי של מלחמת יום כיפור הוביל את האמנים לעיסוקים בתחום הזהות הלאומית האתנית והמגדרית. בשנים אלו בולטת הנטייה לטשטוש גבולות ולמיזוג בין סגנונות אומנותיים בין תיעודי למבויים, בין ביוגרפי לבדוי, בין מדיומים שונים, בין אמנות ושבירת הגבולות בין אומנות "גבוה ונמוכה".


פרויקט נהר ירושלים, צילום תיעודי יהושע נוישטיין, ג'ורג'ט בלייה וג'ראר מרקס

מגע עם החוץ, טכנולוגיה ושאלות של זהות וקיום

ע התפתחות הטכנולוגיה התרחבו גבולות המדיה של האומנות הישראלית. לצד הציור, הפיסול והצילום המסורתי, נוספים הצילום הדיגיטלי, הווידאו והמיצגים . תהליך הגלובליזציה והפתיחות אל החוץ טשטשו את הגבולות בין הלוקאלי לאוניברסאלי. כל אלו מובילים לדור חדש של אמנים ישראלים הזוכים להכרה בינלאומית. העיסוק האומנותי נוגע לשאלות אוניברסאליות נרחבות לצד סובייקטיביות הבוחנת את העולם שסביב.

אשל אומנות ישראלית, הינה גלריית אומנות, הגדולה מסוגה בארץ. בגלריה מבחר של כ-2000 יצירות אמנות מקוריות שנבחרו ונאספו בקפידה. האוסף של הגלריה כולל ציורים, פסלים של גדולי אומני ישראל.

90 צפיות0 תגובות

Contact Us

מנהל הגלריה 

אשר גלי

054-213-6123

שעות פעילות 

ראשון- חמישי: 9:30-19:00

שישי: 9:00-15:00

שבת בתיאום מראש 

יוניצמן 21, תל אביב יפו, מלון מנדרין